Mathematics Tutoring Services
Services in professional tutoring
All packages include the following:
Holistic Education Approach
Math will be taught in real-life application and practical use. Several of the following fields will be integrated into classes to create a relatable learning environment as well as a holistic education.
- specialized academic tutoring
- life skills education
- music education
- physical education
- agriculture
- food and nutrition
Blended Learning Approach
- utilization of physical and virtual resources
* physical resources include items such as worksheets, books, handouts, visual and audio devices (screen monitor and speaker), practice tests and special events such as field trips/ site visits.
* virtual resources include items such as apps, LMS software, virtual meetings, and personalized videos.
- Access and utilization of Escalante Academy's in-house LMS (Learning Management system)
Blended Learning Styles Methodology
- The use of various learning styles will be applied and studied to decide the best lear
Taught Studying
Students will learn how to study. Students will learn the various systems and methodologies of studying and learn their best style while still understanding the importance of all styles.
Please see the following math tutoring packages being offered below:
Math Plan 1
ONE-ON-ONE
Cost:
$400 TTD per month
Class Frequency
2 classes a week
-
One 1 hour and 15 minutes class (one-on-one)
-
One 1 hour Virtual class (supervised homework/ worksheet practice)
One week Consultation
The consultation entails discussions with students and parents. It is also when I go through the student's previous notes, assignments and report cards to develop a well-rounded curriculum personalized for the student.
Flexible scheduling
- Scheduling can be done from 6am to 9pm
- Scheduling can also be done outside traditional hours for activities based on availability
- Scheduling can also be adjusted to accommodate for special events or emergencies based on the teacher's availability
Flexible location
Lessons can be at your residence or even catered to the student's lifestyle and extracurricular activities.
Math Plan 2
GROUP
Cost:
$200 TTD per month
Class Frequency:
2 classes a week
-
One 1 hour Face-to-Face class
-
One 1 hour Virtual class (supervised homework/ worksheet practice)